فال

قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

اس ام اس عاشقانه

۞ شهرستان گرمسار ۞

۞ شهرستان گرمسار ۞
 
وبلاگ اختصاصی شهرستان گرمسار www.Garmsar.blogfa.com

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاريخ شنبه چهاردهم آبان ۱۳۸۴ توسط حمید کیفری

از خدا بگم برات

يا از دروغ دنيا

يا از بي وفايي هاش

نامردي هاش

بدنيا دل نبند

و به کسي که بدنيا دل بسته

خودم هم از خودم خسته ام

کاش ميشد

ميتونستم

برم يه جاي دور

دور از همه جا

اونجا که خدا باشه و من و آسمون و ستاره هاش

با پرنده هاش

جيک جيک شون ذهنت رو نوازش بده

و صداي باد

که باهات حرف ميزنه

از اون بالا ميگه

از خاطراتش وقتي که ميون ابر ها حرکت ميکنه

وقتي که قطره هاي آب ابرها تنش رو قلقلک ميده

وقتي که از خدا فرمان ميگيره که نعمت منو ببر بالاي سر بنده هام

بزار پاک بشن

آراسته بشن

ميخواهم بوي بنده هام رو بشنوم

ميخواهم غبار هاي جسمشون رو ازشون دور کنم

ميخواهم بيان بالا

با نگاهشون

وقتي که چشم هاشون رو براي ديدن قطره اي بارون

بسمت من ميگيرن

بدون اينکه بدونن دارن چشم تو چشم خداشون ميشن

در حالي که قلب شون منو احساس ميکنه

و در قلب شون صداي من رو ميشنون که بهشون ميگم

اي بنده هاي من من عاشق شما هستم و بيشتر از هر افريده اي دوستتون دارم


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه دوازدهم آبان ۱۳۸۴ توسط حمید کیفری
 

عید سعید و با عظمت فطر

بر عاشقان خدا و بر دوستان خوبم

و همه انها که تسلیم فرمان خدا هستند

صمیمانه مبارک باد

عیدتان مبارک


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه دوازدهم آبان ۱۳۸۴ توسط حمید کیفری
درشمال قصر بهرام دركوير مركزي ايران و درمنطقه سياه كوه آثاري بسيار قديمي در مسير راه "اصفهان - گرمسار" به چشم مي‌خورد كه به "راه سنگ فرش" مشهور است.

اين راه سنگي با عرض ‪ ۶‬تا ‪ ۱۰‬متر، به‌طول ‪ ۳۵‬كيلومتر، كمي برآمده از زمين‌هاي مسطح كويري اطراف است كه به‌واسطه كاربري سنگ‌هاي بسيار به‌اين نام معروف شده‌است .

اين جاده قديمي از دامنه‌هاي غربي سياه‌كوه و حوضه "قيلوقه" و "حوض آقا محمد" كشيده شده و امتداد آن در زمين‌هاي غيركويري به سوي چشمه "آب سفيد"، كاروانسراي "مرنجاب" و شمال كوير "زم رود" گرمسار ادامه يافته است.

سراسر اين مسير سنگ فرش نيست و اين جاده تنها در منطقه سياه كوه و در كويرهاي گرمسار سنگ فرش است .

كاروانهايي كه از اين مسير از شهرهاي اصفهان، كاشان و ورامين به سوي مشهد، مازندران و استرآباد مي‌رفتند، توسط ميله‌هاي سنگي به طول ‪ ۴‬متر بر سر راه سنگي راهنمايي مي‌شدند.

اگراين ميله‌ها نصب نشده بود، احتمال سرگرداني كاروان‌ها در كوير و حتي مدفون شدن آنها در باتلاق‌هاي كويري وجود داشت.

اين راه از خطوط ارتباطي بزرگ زمان شاه عباس اول براي رفتن از اصفهان به سواحل درياي مازندران و كاخ فرح آباد ساري بوده است.

راه سنگي از آبادي "زم" در گرمسار به راه اصلي جاده بزرگ خراسان متصل مي‌شد و گفته مي‌شود از اين راه شاه عباس چند سفر پياده به خراسان براي زيارت امام رضا (ع) رفته است.


ديداراز مسير تاريخي جاده ابريشم در گرمسار

 
گروه شهرستانها: نخستين جشنواره «جاده ابريشم» كه به مناسبت سال گفت وگوي تمدنها در سمنان جريان داشت، روز جمعه با بازديد جمعي از علاقه مندان از قسمتهاي سنگفرش اين جاده باستاني در گرمسار پايان يافت. در اين بازديد كه با حضور بيش از ۱۰۰ تن از علاقه مندان به آثار تاريخي از استانهاي واقع در مسير جاده ابريشم صورت گرفت، شركت كنندگان با اين اثر تاريخي از نزديك آشنا شدند.
وجود قسمتهايي از جاده سنگفرش ابريشم در اين منطقه از ويژگيهاي خاص اين آثار تاريخي است. اين جاده از كوير عبور كرده و با گذر از سياه كوه و درياچه قم به اصفهان مي رسد و از جاذبه هاي فراواني برخوردار است. درگذشته هاي دوربراي ساخت اين جاده ۴۰ كيلومتر از كوير را در عرض چهار متر و عمق دو متر كنده و زغالهايي كه از درختان بوستان جنگلي سياه كوه تهيه شده و در كف آن قرار داده و بقيه سنگ چيني كرده اند. مصالح مورد استفاده در زيرسازي و ساخت اين جاده به گونه اي است كه عليرغم كويري بودن منطقه و عبور كاروانهاي زياد و گذشت ۸۰۰ سال، كوچكترين فرو رفتگي و اشكالي در جاده پديد نيامده است. اجراي موسيقي سنتي استانهاي واقع در جاده ابريشم، انجام مسابقات قويترين مردان ايران، افتتاح كاروانسراي ده نمك به عنوان يك مركز اقامتي و جلب جهانگرد و بازديد از آثار تاريخي از جمله برنامه هاي اين جشنواره بود

ديدني ‏ترين نقاط گرمسار

     يكي از ديدني‏ترين مناطق گرمسار پارك ملي كوير است كه در جنوب شهر گرمسار واقع شده و در گذشته داراي  شكارگاههاي  معروف گورخر بوده، اين منطقه در دوران صفويه و قاجار نيز جزو شكارگاههاي مهم محسوب شده است. جاده سنگفرش شاه عباسي كه منطبق بر راه ابريشم بود و نيز حضور سه كاروانسرا به نامهاي قصر بهرام، قصر عين‏الرشيد و قصر حرمسرا به جذابيت منطقه افزوده است.

 

آثار باستاني گرمسار

     آثار باستاني گرمسار اغلب خرابه‏هاي قلعه‏هاي عظيمي است كه امروزه به صورت تپه‏هاي بزرگ خودنمايي مي‏كند. از جمله تپه‏هاي معروف آن مي‏توان تپه غول‏آباد، مگس‏تپه، تپه امامزاده ذوالفقار، تپه سعدآباد، تپه دزماران و جيران تپه و بسياري تپه‏هاي ديگر را مي‏توان نام برد.

     گرمسار قلعه‏هاي تاريخي متعددي نيز دارد كه از آن جمله مي‏توان به قلعه ايوانكي، قلعه ده نمك، قلعه سردار، قلعه‏هاي ريكان، قلعه‏هاي كهك، قلعه چاده، قلعه پنج تن، قلعه رشمه  اشاره كرد. قلعه تپه ياتري در گرمسار از اهميت خاصي برخوردار است كه ناصرالدين شاه نيز در سفرنامه خود از اين قلعه ياد كرده است.

     سرزمين گرمسار داراي بقعه‏ها و امامزاده‏هاي بسياري است كه بقعه امامزاده علي‏اكبر واقع در 14 كيلومتري جنوب شرقي گرمسار به سبب داشتن معماري قابل توجه و گنبد رفيع آن ازمشهورترين آنهاست.


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه دوازدهم آبان ۱۳۸۴ توسط حمید کیفری
جاده سنگفرش گرمسار علیرضا شاه حسینی
جاده باستانی سنگفرش گرمسار
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
راهداري در عهد صفويه با در نظر گرفتن مسائل فني و معماري نسبت به استحكام جاده در مناطق سست كويري ازآگاهي خاصي به همراه تجربه برخوردار بوده است .
در طول جاده سنگ فرش در بخش هاي مشرف به آبراهه هاي باريك ، براي جلوگيري از نفـوذ آب و تخـريب جـاده طـرفين آن سكو سازي شده است . در جبهه شمالي جاده با
ايجاد آب گذرممتدجهت هدايت آب باران و سيلابها كه از بخش شمالي سرازير مي گردد ، از ديگر اقداماتي بوده است كه از تخريب و آب گرفتگي سطح جاده جلوگيري به عمل آورده اند . آب گذر ممتد شمالي جاده به گدارها و مسيل ها و سپس وارد رودخانه كويري مي گردد .
دوپل مهم در مسير جاده سنگ فرش عبارتند از پل سفيـد و پل سيـاه بر روي رودخانه شور( لات جمعه ) و پل سفيد بر روي رودخانه گلو احداث گرديده بود . پل رودخانه سفيد داراي هفت دهنه بوده و بخش هاي مانده از ان نشانگر عظمت و ساخت و ساز معماري كويري در آن زمان بوده است .
در بعضي از اين طاق چشمه ها ي محلي براي اطراق كاروانيان منظور گرديده بود ، طاق چشمه ها و بخشهاي مانده پل براثر مرور زمان و متروكه شدن جاده و عدم استفاده ، تخريب وويران شده است .
تا دو دهه پيش آبهاي ناشي از سيلابهاي بهاري از زير بقاياي دهانه هاي پل . پس از ساليان دراز جريان داشته است . برنماي داخلي پوش يكي از طاق چشمه ها آثار كاربندي آجري به چشم مي خورد كه تا پاكار قوس آن از گل و لاي انباشته بود .
ساخت چنين جاده ها و پلهايي در دوره صفويه علاوه برمقاصد تجاري و نظامي ، به منظور آسايش و تردد كاروانيان در كوتاه ترين مسير متعارف مورد توجه بوده است .
تا چندي پيش در كنار جاده سنگ فرش آثار خرابه هاي كاروانسراهاي قديمي به چشم مي خورد . اين بناها براي بارانداز و استراحت كاروانيان احداث گرديده بود . همچنين در مسير اين جاده ميله هاي سنگي مرتفعي بنا شده بود كه از آنها به عنوان راهنما استفاده مي شد .

آسيب پذيري جاده سنگ فرش :

مهم ترين عامل تخريب جاده سنگ فرش ، اثر نمك برسطح جاده است . چون جاده سنگ فرش از وسط پلايا گذشته و دو طرف آن را اراضي فوق العاده شور احاطه نموده است . در فصول گرم و خشك سال باد نمكهاي سطح پلايا راروي جاده انباشته مي كند . اين نمكها براثر رطوبت محيط و شبنم هاي شبانه حل شده و در بين سنگها نفوذ مي نمايد . به مرور زمان يونهاي كلرور سديم روي سنگها كه اكثراً اهكي هستند اثر گذاشته و با فعل و انفعالات شيميايي حالت خوردگي در سنگها ايجاد مي كند . محلهاي خوردگي مقدمه‌اي خواهند بود براي نفوذ آب ، يخ زدن آن و شكستن و خورده شدن سنگها و در نتيجه تخريب جاده .
به عنوان عامل ديگر در تخريب جاده بايد ازحفاريهاي غير مجاز جويندگان آثار باستاني نام برد ، كه در پي يافتن گنج بي رنج گنجينه هاي ملي كشور را تخريب و به يغما مي برند.
عامل ديگر تخريب اين جاده تاريخي ، واگذاري اراضي اطراف جاده به گروه هاي مشاع كشاورزي به ويژه در حواشي روستاي رشمه تا دكل علي آباد است كه موجب شده تا روستائيان با تخريب جاده بر مساحت اراضي زير كشت بيفزايند و نابودي اين اثر را تشديد نمايند .

استفاده فعلي از جاده سنگ فرش :

تا چند دهه اخير ، قبل از اعلان مراتع سياه كوه به عنوان منطقه حفاظت شده و امن (پارك ملي كوير ) دامداران و عشاير گرمسار ، گله هاي خود را از طريق اين جاده به مراتع مذكور گسيل ميداشتند .
اين راه از جنوب گرمسار ، پس از عبور از روستاي ساروزن بالا و پايين ، كهك يا سنرد و دكل علي آباد در جهت جنوب غرب به مجموعه تاريخي سياه كوه منتهي ميگردد .
درحال حاضر نيز تردد از اين جاده تاريخي به صورت موردي انجام مي گيرد و با توجه به مديريت پارك ملي كوير و مجموعه تاريخي سياه كوه توسط سازمانهاي محيط زيست و ميراث فرهنگي استان تهران و صدور مجوز بازديد از اين مناطق توسط ادارات استان تهران ، ورود به منطقه از طريق جاده ورامين ، پيشوا ، امامزاده جعفر ، جاده شوسه كنار راه آهن و آباديهاي عسگر آباد و حصار گلي انجام مي گيرد .

پيشنهادات :

با توجه به اهميت جاده سنگ فرش به عنوان قطب جاذبه گردشگري كه امكان دسترسي به مجموعه تاريخي سياه كوه و پارك ملي را ميسر مي سازد پيشنهاداتي را به شرح زير ارائه مي گردد . اميد است كه مسئولين امر توجه ويژه بدان مبذول دارند .
1ـ ترميم ، مرمت و بهسازي جاده روستايي از شهر گرمسار تا ابتداي جاده سنگ فرش و نصب علائم راهنمايي.

2ـ احداث جاده دسترسي به موازات جاده سنگ فرش به منظور سهولت تردد .

3ـ با توجه به عدم رويش گياهان شورزي و شورپسند پيشنهاد ميشود در دو طرف جاده به ويژه در جهت باد غالب ، باد شكنهاي مصنوعي ايجاد تامانع از ورود نمك بر سطح جاده گردد.

4ـ احداث پل بر روي رودخانه هاي شور و به منظور سهولت در تردد.

5ـ ثبت جاده سنگ فرش در فهرست آثار ملي و تاريخي.

6ـ ايجاد كمپهاي استقرار كوير نوردان با امكانات اوليه مانند تانك آب ، استراحتگاه و … در مسير جاده سنگفرش.به اميد روزي كه شاهد احياء و رونق اين شاهرگ حياتي كوير باشيم .


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه دوازدهم آبان ۱۳۸۴ توسط حمید کیفری
جاذبه‌هاي گردشگري: قسمت‌هايي از جاده سنگ فرش ابريشم در گرمسار سمنان براي جذب گردشگر قابل رويت مي‌شود.

«عباس كاشيان» مدير كل ميراث فرهنگي و گردشگري سمنان با اعلام اين خبر گفت:« قسمتي از جاده سنگ فرش ابريشم كه در مسير كوشك گرمسار تا كاروانسراي قصر بهرام قرار داشته است مجددا احيا و قابل رويت مي‌شود تا گردشگران با مفهوم واقعي جاده سنگ فرش آشنا شوند.»

او تصريح كرد:«براي ايجاد امكان تردد در مجاورت جاده سنگ فرش جاده‌اي در دست احداث است تا با حركت از آن بتوان به راحتي مسير جاده سنگفرش و ويژگي‌هاي آن را ديد.»

به گفته كاشيان 25 كيلومتر از جاده مجاور جاده سنگفرش (از كوشك تا دكل مخابرات) آسفالته شده و 30 كيلومتر ديگر آن تا قصر بهرام در دست احداث است.

اين برنامه در دستور كار اداره كل ميراث فرهنگي و گردشگري سمنان در سال 84 قرار دارد و اعتبارات و جزييات آن هنوز مشخص نيست.

زير جاده سنگفرش ابريشم از زغال تشكيل شده و روي آن سنگفرش شده است. كارشناسان هم اكنون در حال بازسازي و قابل رويت كردن اين جاده هستند.

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه دوازدهم آبان ۱۳۸۴ توسط حمید کیفری

کاروانسرای قصر بهرام
آب انبار در نزدیکی حوض قیلوقه
زمینهای سست اطراف دریاچه نمک
استخر کاروانسرای مرنجاب
 
در فاصله اي نه چندان دور از جنوب شرقي پايتخت مجموعه و نمايشگاهي طبيعي از وحوش كمياب بياباني و كويري وجود دارد.

كل و بز، قوچ و ميش وحشي، گربه شني، جبير، يوزپلنگ ايراني و جوامع گياهي متنوع. اين منطقه مجموع شبه جزيره اي است كه بين درياچه نمك، كوير ريگ، كوير مركزي و كوير گرمسار محصور و نمونه بارزي از بيابان ها و استپ هاي كم آب است. اين منطقه در سطح كره زمين يكي از چند نقاطي است كه به عنوان ذخيره گاه كره بايد مورد حفاظت قرار گيرد. اين منطقه در سال ۱۳۴۳ توسط كانون شكار ايران با مساحت ۶۰۹ هزار و ۴۳۸ هكتار حفاظت شده، اعلام شد و در سال ۱۳۵۵ به پارك ملي تبديل شد و در سال ۵۷ شوراي عالي محيط زيست با آزاد اعلام كردن قسمت هاي جنوبي، آبريزهاي كوه سرخ و آبريزهاي جنوبي كوه سفيد آب را جزو پارك ملي اعلام كرد و مساحت پارك به ۶۷۰ هزار هكتار رسيد. در سال ۶۱ با توجه به شرايط اقتصادي، اجتماعي و امكانات و توانايي هاي حفاظتي به دو قسمت پارك ملي به وسعت ۴۲۰ هزار هكتار شامل منطقه سياه كوه، نخجير، سفيد آب و كليه ارتفاعات و تپه ماهورها و دشت هاي مجاور آن و منطقه حفاظت شده كوير به مساحت ۲۵۰ هزار هكتار شامل دشت هاي مكوش، سياه پرده، پرده زرد و ارتفاعات دوازده امام و نره خركوه تقسيم شد كه تحت مديريت اداره كل حفاظت محيط زيست استان سمنان اكنون قرار دارد.

پارك ملي و منطقه حفاظت شده كوير مركزي در غرب كوير مركزي ايران و شرق درياچه نمك و قم رود در استان قم، پيشوا و دهستان ارادان و قشلاق بزرگ گرمسار و شمال دهستان ابوزيد آباد كاشان قرار دارد كه در محدوده استان هاي تهران - قم، سمنان و اصفهان واقع شده است و داراي اقليم خشك و بياباني است و بيشتر بارندگي آن از آبان تا ارديبهشت ماه مي بارد. متوسط ميزان ساليانه باران در منطقه ۱۵۰ ميلي متر است. معمولاً گرماي شديد از اوايل خرداد تا پايان مهر در منطقه ادامه دارد.

راه هاي ورودي منطقه

مناسب ترين راه ورودي منطقه از طريق راه آسفالته ورامين، پيشوا تا يك كيلومتري ايستگاه راه آهن ابردژ ادامه دارد و از مسير جاده شني قلعه بلند، عسگرآباد، حصارگلي به پاسگاه محيط باني مباركيه مي رسد.

از سمت جنوبي منطقه راه ديگري از طريق كاشان، آران، مرنجاب به پاسگاه محيط باني سفيد آب و نرسيده به بندعلي خان را از طريق جاده ورامين، جواد آباد، چرمشهر به محيط باني فصلي بندعلي خان مي رسد.

راه هاي ديگري براي ورود به منطقه وجود دارد كه عبور از آنها بدون راهنما كاري بسيار خطرناك است. جهت جلوگيري از هرگونه پيشامد سوء و ناگوار احتمالي بايد قبل از انجام برنامه سفر به كسب اطلاع و مجوز اداره كل حفاظت محيط زيست استان سمنان و هماهنگي با واحدهاي تابعه مستقر در منطقه اقدام شود. پارك ملي كوير قريب يك سال است كه از اداره حفاظت محيط زيست استان تهران به استان سمنان واگذار شده است. راهي كه ما طي كرديم جاده كاروانسراي قصر بهرام بود اين جاده تا دو راهي قصر بهرام در مسير مباركيه چند كليومتر بعد از گلدار گل سرخ از جاده سفيدآب جدا شده، سپس از دست چپ پس از طي ۱۸ كيلومتر وارد كاروانسراي قصر بهرام شديم، اين راه خاكي نسبتاً خوب بود. كاروانسراي شاه عباسي در منطقه به قصر بهرام معروف است در پارك ملي و منطقه حفاظت شده كوير جز يك يا دو رودخانه دايمي منطقه كه آن هم در فصول گرم داراي آب كمي هستند، تقريباً هيچ آب جاري كه بتوان آن را رودخانه ناميد وجود ندارد.

منابع عمده آبي

درياچه نمك كه تنها درياچه اي است كه در جوار پارك قرار دارد يكي از بزرگترين شوره زارهاي ايران است. اين درياچه حالت مثلثي دارد كه رأس آن در شمال قرار گرفته و وسعت آبگير درياچه حدود ۲۵۰۰ كيلومتر مربع و مرز غربي پارك ملي كوير را تشكيل مي دهد. آب اين درياچه بسيار شور است و در هنگام غروب از قله سياه كوه منظره بسيار زيبايي دارد. درياچه نمك حوزه آبگير بسياري از رودخانه هاي مركزي ايران است و اطراف آن باتلاق هاي زيادي وجود دارد هر چند هيچ نوع آبزي در آب اين درياچه وجود ندارد ولي زمستان ها تعداد قابل توجهي از پرندگان مهاجر آبزي به اين درياچه و رودهاي اطراف آن روي مي آورند. سال ها پيش، تابستان ها نيز تعدادي فلامينگو در نواحي جنوبي آن ديده مي شد.

 آبگيرهاي ديگر

آبگير مكوش، بيره زرد، اسب قدير اكثراً خشك و محل جمع شدن سيلاب هستند. رودخانه هاي منطقه عبارتند از: رودخانه بندعلي خان، اين رودخانه مهمترين رودي است كه در منطقه حفاظت شده كوير جاري بوده و سرچشمه اين رود از كوه خرسنگ است كه رودخانه جاجرود را به وجود مي آورد و در مسير خود از مناطق حفاظت شده ورچين و جاجرود و پارك ملي خجير عبور كرده در پارچين كه وارد دشت ورامين مي شود چندين شاخه مي شود و مورد استفاده آبياري قرار مي گيرد و پساب رودخانه جاجرود و مسيل فاضلاب تهران را در جلگه ورامين دريافت كرده و در بندعلي خان وارد منطقه حفاظت شده مي شود. چند سالي است كه مانداب هاي رودخانه بندعلي خان به علت ريزش فاضلاب كارخانه هاي مختلف به گنداب تديل شده و ديگر زمستان زيستگاه بعضي پرندگان مهاجر مخصوص خوتكا و سرسبز نيست. رودخانه قره چاي: كه از كوه هاي راسوند در جنوب اراك سرچشمه گرفته بعد از گذر از اراك و ساوه با قم رود يكي شده به درياچه نمك مي ريزد. شعبه سفلاي اين رود در نزديكي مرزهاي حفاظت نشده كوير زيستگاه زمستاني انواع پرندگان مهاجر آبزي به خصوص غار، اردك هاي كله سبز و خوتكا و اردك هاي خشك زي مانند آنقوط و باد كوبه اي در تمام فصول بوده و حائز اهميت است.

چشمه هاي حائز اهميت پارك ملي

عين الرشيد، آب محله، شكر آب، نخجير، چشمه شاهي، سياه كوه از معروف ترين چشمه هاي پارك ملي كوير است، در حال حاضر تأمين كننده آب قصر بهرام است اين چشمه در دامنه شمالي سياه كوه قرار دارد و مشرف به قصر بهرام است كه به وسيله يك كانال آبي روباز به طرف قصر شاهي و عمارت حرمسرا هدايت شده كه از عجايب معماري به شمار مي رود. چشمه شاهي آب شيرين مايل به شور دارد كه به وسيله لوله به قصر بهرام براي استفاده عموم هدايت شده است در اطراف چشمه ني و درخت بادامك به وفور ديده مي شود چشمه هاي ديگر كه آبشخور قوچ و ميش و جبير است عبارتند از: چشمه بيد، چشمه عين الرشيد،حوض آقا محمد، چشمه آب محله، چشمه بز، چشمه سرخ، چشمه پيغمبر، چشمه آب گله، چشمه قاجاريه، چشمه شكراب، چشمه طلحه، چشمه ملك آباد، چشمه زنبوري، چشمه آب باريك، چشمه لكاب، چشمه ميراب دراز. پارك ملي كوير علاوه بر داشتن جوامع گياهي كويري، نيمه كويري و جوامع گياهي خاك هاي شور در بخش هاي كوهستاني داراي جوامع گياهي با سيمايي استپي است حفاظت از منطقه و جلوگيري از بوته كني، چراي دام، قطع درختچه ها به طور چشمگيري باعث ترميم پوشش زنده خاك شده و گياهان فرصت يافته اند تا استقرار و رشد و توسعه يابند.

بسياري از شن ها و ريگ هاي روان و متحرك كه از ويژگي هاي بارز مناطق كاملاً كويري است در اين منطقه كمتر به چشم مي خورد با استقرار رستني ها تثبيت يافته اند مگر در مناطق حفاظت شده كه در بخش هايي از آن هنوز از اين پديده ها وجود دارد. در ابتداي راه كه از مناطق حفاظت شده عبور مي كرديم، در بعضي مناطق با حفر چاه به كشاورزي پرداخته بودند و بقيه مزرعه ها تحت اجاره يكي از آقازاده ها براي امور پرورش شتر اختصاص يافته بود. گياهان پارك ملي كوير از گونه هاي خشكي پسند (گزروفيت ها) و گياهان شور پسند (هالوفيت) هستند كه به عنوان شاخص زنده تطابق با شرايط اكولوژيكي نامساعد زيستي قسمتي از سال را در معرض كمبود آب قرار داشته و براي ادامه حيات و سازگاري با كمبود آب و شوري خاك ساختمان خاصي پيدا مي كند كه معرف خشكي و محدوديت هاي زيستي اين گياهان براي مقابله با كم آبي، حرارت زياد، برگ هاي كوچك منتهي به خار پيدا مي كنند كه معرف خشكي و محدوديت هاي زيستي اين گياهان براي مقابله با كم آبي، حرارت زياد برگ هاي كوچك منتهي به خار پيدا مي كنند. در بيشتر نقاط هموار و كوهپايه اي جامعه درمنه ديده مي شود. پارك ملي كوير علاوه بر دشت هاي هموار و تپه ماهورها داراي رشته كوه هايي در بخش جنوبي، شرقي و مركزي نيز است. اين كوه ها شامل سياه كوه، نخجير و سفيدآب مي شوند. در كوهپايه هاي سياه كوه و كوه هاي خشك نزديك چشمه سفيدآب درختچه هاي بادامك، شير خشت و خنجك به صورت تك درختان پراكنده و روي دامنه ها جوامع گياهي استپي ديده مي شود.

در دره ها و كوهپايه هاي سنگي گونه كاروان كش اغلب به چشم مي خورد در اطراف چشمه هاي لب شور گونه هاي گز، گرگ تيغ، توده هاي انبوه ني از جوامع گياهي اين منطقه به شمار مي آيد. در اطراف قصر بهرام كه از خاك هاي سنگريزه اي تشكيل شده درمنه همراه با شور، گون، آتريپلكس، سودا، هليوتروپيوم پراكنده اند روي دامنه هاي صخره اي كوه ها بوته چوبك، پوشيده شده است.

در كل اين منطقه جمعاً ۲۰ محيط بان مسئول حفاظت و كنترل ملي كوير و منطقه حفاظت شده هستند كه در واقع به هر نفر ۳۳ هزار و ۵۰۰ هكتار به طور تقريبي جهت مراقبت و سركشي مي رسد. مدتي كه ما مستقر بوديم تمام خودروهاي محيط بانان به خاطر اشكال فني قادر به حركت نبودند و از اتومبيل دوستان ميراث فرهنگي حاضر در قصر بهرام كمك گرفتيم. علم محيط زيست علمي است كه امروزه براي آشنايي با آن كلاس ها و دوره هاي مختلفي قرار داده اند كه روز به روز پيچيده تر مي شود. اما متأسفانه محيط زيست با آن كاربري، اكنون در ايران زير استاندارد است از جمله در مورد يوزپلنگ ايراني كه در حال انقراض است و يكي از زيستگاه هاي او پارك ملي كوير است. از طرف دفتر عمران سازمان ملل متحد (UNDP) طرح حفاظت از يوزپلنگ برقرار شده، حدود پنج محيط بان به اين مسئله مي پردازند كه متأسفانه اكثراً دوره لازم را كه حاوي اطلاعات كافي در مورد زندگي و رفتار اين حيوان باشد نگذرانده اند. محل زندگي محيط بانان از بهداشت كافي برخوردار نبوده و حتي يك ظرفشويي مناسب جهت شست وشوي ظروف خود نداشتند.

از همه مهمتر لباس و وسايل مناسب خوب در اختيار نداشتند و ظاهراً مسئولي كه خود از محيط زيست اطلاعي نداشته باشد و مرتباً با مسئله حيات وحش و معناي زيستگاه كره در تماس نباشد هيچ وقت تن به سركشي از داخل كوير نمي دهد. مدت ها بود كه بي سيم خراب بود و فقط از خارج مي توانستند از طريق پاسگاه سياه كوه با آنها تماس بگيرند.

محيط باني پاسگاه مباركيه نيز از حداقل امكانات برخوردار بود و حتي يك چراغ قوه هم نداشت، ورود و خروج كنترل اساسي نمي شد. در اين كوير، عقرب، مار جعفري، مار شاخدار به وفور پيدا مي شد و حتي يك سي سي سرم ضدمار و يا يك مركز درماني و يا حتي يك تكنسين نبود اگر خداي ناكرده محيط باني دچار حادثه مي شد معلوم نبود كي و كي به او رسيدگي مي شود. محيط بانان هر روز بايد مسافت هاي طولاني را جهت سركشي و آمارگيري طي مي كردند و اين مستلزم اين بود كه كفش مناسب كوهنوردي و كوله مناسب داشته باشند كه متأسفانه به يكي دو نفر از محيط بانان لباس تحويل داده نشده بود.

هر سال تعداد كثيري از طريق دانشكده هاي مختلف فارغ التحصيل منابع طبيعي داريم كه وارد اجتماع مي شوند. آيا از بين اين خيل نيروي علاقه مند و تحصيلكرده و بيكار نمي توان نيروي كار آمد اين مناطق تأمين شود. شواهد چنين برمي آمد كه وضعيت پارك رها شده و بسيار افت پيدا كرده بود. مسئول قبلي پارك كه سال ها در دوره كوير تجربه داشت تعويض شده و پارك به دست كساني افتاده كه حتي هر هفته داخل آن پا هم نمي گذارند

نوشته شده در تاريخ دوشنبه نهم آبان ۱۳۸۴ توسط حمید کیفری
 


مجمع عمومي انجمن حمايت از زندانيان شهرستان گرمسار با حضور مديركل اقدامات تاميني سازمان زندانهاي كشور و فرماندار گرمسار و جمعي از مسؤولان استان سمنان برگزار شد.
به گزارش ايسنا،‌ طاهري، فرماندار گرمسار در اين مراسم گفت:انسان ذاتا ظلمي را مرتكب نشده و مجرم نيست بلكه در اثر ناملايمات زندگي مجرم مي‌شود و در محيط زندان قرار مي‌گيرد.
وي در ادامه با بيان اين كه 107 زنداني در گرمسار وجود دارد، گفت: ما بايد با كمك يكديگر زندان را به محيط آموزشي و فرهنگي تبديل كنيم و كمك كنيم تا همه زندانيان به تدريج نجات پيدا كنند.

سعيدي، مديركل اقدامات تاميني سازمان زندانهاي كشور نيز با بيان اين كه زنداني‌ها انسانهايي هستند كه جامعه آنها را طرد كرده است، افزود: هر كدام از اين افراد به علت برخي مشكلات زندگي به زندان افتاده‌اند و تمام انسانها در قبال آنها مسؤول مي‌باشند.
وي در ادامه با تاكيد به اين كه نبايد بگذاريم يك زنداني به يك عائله‌ي تحت تكفل تبديل شود، افزود: بايد در مورد زندانيان فكر و حركتي انجام دهيم تا اين مشكلات به وجود نيايد.
سعيدي با بيان اين كه انجمن حمايت از زندانيان مي‌تواند از مشكلات زندانيان كم كند، افزود: انجمن حمايت از زندانيان هيچ محدوديتي ندارد.
وي، مهمترين برنامه‌هاي اين سازمان را تدوين سند راهبردي پنج ساله و تنظيم نظام ارزيابي و ارزش‌نامه‌ براي كوتاه كردن تشريفات دانست.


نوشته شده در تاريخ دوشنبه نهم آبان ۱۳۸۴ توسط حمید کیفری

از محل اعتبارات كمك‌هاي فني واعتباري استان سمنان
10 ميليارد و 450 ميليون ريال به شهرستان گرمسار اختصاص يافت

فرماندار گرمسار از اختصاص 10 ميليارد و 450 ميليون ريال از محل اعتبارات كمكهاي فني واعتباري استان سمنان به شهرستان گرمسار خبر داد.

به گزارش ايسنا، محمد طاهري در جلسه‌ كميته برنامه‌ريزي شهرستان گرمسار با اعلام اين كه كل كمك‌هاي فني و اعتباري استان سمنان 50 ميليارد ريال است، گفت: از اين ميزان به شهرستان‌هاي سمنان 67 درصد، شاهرود 28 درصد، گرمسار 19 درصد و به دامغان 15 درصد اعتبار تخصيص داده شده است.

وي افزود:سهم جهاد كشاوري شهرستان گرمسار از اعتبار فني و اعتباري شهرستان گرمسار 38 درصد، صنعت و معدن 38 درصد و خدمات 24 درصد است. 30 درصد اين اعتبار صرف امور زيربنايي، 60 درصد براي هزينه طرح و 10 درصد براي سرمايه در گردش هزينه خواهد شد.

درادامه جلسه، سيدمظفر طاهري، معاون سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان سمنان اولويت تصويب هر طرح براي تخصيص بودجه را با طرحهاي نيمه تمام، تشكيل ظرفيتها، طرحهاي اشتغال، توليدات صادراتي واحدهايي كه نسبت به پتانسيل استان كار انجام مي دهند و طرحهايي كه در بخش كشاورزي به آبياري كمتري نياز دارند، دانست و گفت: 240 ميليارد ريال تسهيلات براي طرحها در استان پرداخت مي‌شود.

وي گفت: بانكهاي عامل بايد بعد از ارائه طرح، حداكثر به مدت يك ماه آن را مطالعه و نتايج را به سازمان مديريت و برنامه‌ريزي ابلاغ كنند.

طاهري در ادامه 10 درصد از كمكهاي فني و اعتباري را براي اشتغال ايثارگران دانست و گفت: بايد هر بخش 10 درصد از بودجه‌ خود را براي اشتغال ايثارگران هزينه كنند.

وي افزود: بايد هر چه سريعتر كميته‌هاي برنامه‌ريزي شهرستانها تا پايان مهر ماه اعلام كنند به چه ميزان تسهيلات نياز دارند.؟

 


نوشته شده در تاريخ دوشنبه نهم آبان ۱۳۸۴ توسط حمید کیفری
کارخانه تهيه پودر ميکرونيزه بنتونيت وکربنات کلسيم گرمسار در20 کيلومتري شرق گرمسار واقع شده است. خوراك كارخانه، شامل کربنات کلسيم از معدن ويدرکاسيو ساوه، بنتونيت از معادن اطراف و باريت تغليظ شده (جيگ شده) از کارخانه کائولن باريت سمنان تامين مي شود. هدف کارخانه تهيه پودر ميکرونيزه کربنات کلسيم، بنتونيت و باريت است.کارخانه در دو خط فعاليت داردکه خط اول مربوط به کربنات کلسيم و خط دوم توليد پودر بنتونيت و باريت است. کارخانه 10000 تن در سال پودر ميکرونيزه بنتونيت توليد مي نمايد. تجهيزات اصلي خط توليد دراين واحد عبارتند از: بونکر، سنگ شکن فکي، سنگ شکن چکشي، کوره خشک کن، آسياي گلوله اي، سپراتور و سيکلون.

 


نوشته شده در تاريخ شنبه هفتم آبان ۱۳۸۴ توسط حمید کیفری
 

تيم‌هاي دسته اول پينگ پنگ نوجوانان ايران شناخته شدند

 

تهران IranSport.Net - هشت تيم دسته اول رقابتهاي پينگ پنگ نوجوانان ايران

در شهرستان گرمسار شناخته شدند. در ادامه رقابتهاي پينگ پنگ قهرماني نوجوانان ايران

، تيم‌هاي فارس، آذربايجان شرقي، توابع تهران، قزوين، تهران ،مازندران ،خوزستان وهمدان

با كسب امتيازات لازم در مرحله دوم اين رقابتها در دسته اول جاي گرفتند

همچنين تيمهاي سمنان، آذربايجان غربي، اصفهان، قم،گلستان، گيلان،

بوشهر و چهارمحال بختياري تيم‌هاي دسته دوم شناخته شدند.


در ادامه رقابتهاي پينگ پنگ قهرماني نوجوانان ايران كه در سالن شهيد باهنر گرمسار

جريان دارد سه‌شنبه شب ‪ ۱۷‬ديدار ديگر برگزار شد.
نتايج به‌دست آمده ديدارهاي ديروز به شرح زير است
:
همدان ‪ ۳‬بوشهر ‪۲

خوزستان ‪ ۳‬چهارمحال و بختياري ‪۰

اردبيل ‪ ۳‬كرج ‪۰

يزد ‪ ۳‬كردستان ‪۲

زنجان ‪ ۳‬مركزي ‪۱

هرمزگان ‪ ۳‬خراسان رضوي ‪۱

لرستان ‪ ۳‬خراسان جنوبي ‪۱

ايلام ‪ ۳‬كهكيلويه و بوئراحمد ‪۰

كرمانشاه ‪ ۳‬خراسان شمالي ‪۰

گلستان ‪ ۳‬آذربايجان‌شرقي ‪۰

اصفهان ‪ ۳‬قم ‪۰

گيلان ‪ ۳‬سمنان ‪۲

بوشهر ‪ ۳‬چهارمحال و بختياري ‪۱

خوزستان ‪ ۳‬همدان ‪۰

تهران ‪ ۳‬مازندران ‪۱

توابع تهران ‪ ۳‬قزوين ‪۲

آذربايجان شرقي ‪ ۳‬فارس ‪۰

در رقابتهاي پينگ پنگ قهرماني نوجوانان ايران ‪ ۳۱‬تيم از سراسر كشور شركت دارند
.
تيمهاي شركت‌كننده در اين مسابقات در هشت گروه و به صورت تيمي، انفرادي و دونفره

به رقابت مي‌پردازند. رقابتهاي تيمي چهارشنبه شب به اتمام مي‌رسد

و از فردا رقابتهاي دونفره آغاز مي‌شود.

تاريخ مخابره پيام:چهارشنبه 16 شهريور 1384


نوشته شده در تاريخ شنبه هفتم آبان ۱۳۸۴ توسط حمید کیفری

رقابت هاي پينگ پنگ كشورهاي آسياي ميانه در گرمسار برگزار مي‌شود

 

تهران IranSport.Net - مديركل تربيت بدني استان سمنان اعلام كرد :

اولين دوره رقابت هاي پينگ پنگ كشورهاي آسياي ميانه

اوايل سال آينده در گرمسار برگزار مي‌شود. "ايرج رحماني" افزود:

اين مسابقات در روزهاي شانزدهم تا هيجدهم فروردين ماه سال ۸۵برگزار مي‌شود.

وي گفت: رقابتهاي پينگ پنگ در رده جوانان و در دو قسمت دختران و پسران انجام مي‌شود

و بيش از ۱۲۰ورزشكار در اين رقابتها حضور مي‌يابند.

رحماني گفت: بين ۱۰تا ۱۲تيم از كشورهاي آسياي ميانه در اين رقابتها حضور مي‌يابند.

مديركل تربيت بدني استان سمنان گفت: اين رقابتها در سالن شهيد باهنر گرمسار انجام خواهد شد.

تاريخ مخابره پيام:سه شنبه 26 مهر 1384


نوشته شده در تاريخ شنبه هفتم آبان ۱۳۸۴ توسط حمید کیفری

تهران عنوان نخست رقابتهاي پينگ پنگ نوجوانان ايران را كسب كرد

 

تهران IranSport.Net - تيم تهران عنوان نخست رقابتهاي تيمي پينگ‌پنگ نوجوانان ايران

را به خود اختصاص داد. رقابت‌هاي تيمي پينگ‌پنگ نوجوانان ايران در سالن ورزشي شهيد باهنر

به پايان رسيد و پس از تيم تهران ، تيم آذربايجان شرقي دوم شد و تيم‌هاي خوزستان

و توابع تهران مشتركا در جاي سوم قرار گرفتند.

در رقابتهاي تيمي اين دوره از مسابقات ۳۱تيم از استانهاي مختلف

در هشت گروه ۱۱۰ديدار برگزار كردند. دور اول اين بازيها به صورت دوره‌اي

و دور دوم به روش آسيايي انجام شد.

رقابتهاي پينگ پنگ نوجوانان ايران روز پنجشنبه با برگزاري ديدارهاي انفرادي

و دونفره در گرمسار ادامه مي‌يابد.

تاريخ مخابره پيام:جمعه 18 شهريور 1384


نوشته شده در تاريخ شنبه هفتم آبان ۱۳۸۴ توسط حمید کیفری
دستگيرى حفاران غيرمجاز در گرمسار
 
پنج قاچاقچى عتيقه به اتهام حفارى غيرمجاز در شهرستان گرمسار به دام افتادند. به گزارش سايت پليس، ماموران پاسگاه «كردوان» شهرستان گرمسار روز دوشنبه هفته جارى حين گشت به يك خودروى پيكان با چهار سرنشين در روستاى مندولك مظنون شدند و خودروى آنها را مورد بازرسى قرار دادند كه از داخل آن يك دستگاه گنج ياب، بيل و كلنگ، فانوس و نيز كتابى تحت عنوان «مجمع الحوات» به دست آمد.

نوشته شده در تاريخ شنبه هفتم آبان ۱۳۸۴ توسط حمید کیفری

خبرگزاري دانشجويان ايران - سمنان
سرويس: گرمسار

فرماندار گرمسار اعلام كرد:پايانه صادراتي كشاورزي شهرستان گرمسار ايجاد مي‌شود.

به گزارش ايسنا،محمد طاهري با اعلام اين خبر در جلسه مكان‌يابي پايانه صادراتي كشاورزي گرمسار كه با حضور معاون فني اداره‌ كل راه آهن استان تهران، مديركل محيط زيست استان سمنان و بعضي از مسئولان برگزار شد، افزود: اين پايانه نقش مهمي در توسعه شهرستان گرمسار دارد.

وي با اظهار اين كه ميزان زيادي از محصولات كشاورزي شهرستان گرمسار به خارج از كشور صادر مي‌شود، گفت: با ايجاد اين پايانه مي‌توان محصولات كشاورزي شهرستان گرمسار را از جمله خربزه، پنبه، گندم و زيتون را بدون واسطه از راه‌آهن و راه‌هاي زميني به خارج از كشور صادر كرد.

در ادامه غلامحسين افشاري كارشناس خارجي سازمان بازرگاني استان سمنان با بيان اين كه تا پايان برنامه چهارم توسعه سوم پايانه‌ صادراتي در استان سمنان ايجاد مي‌شود، افزود: دوپايانه صادراتي كشاورزي در شهرستان شاهرود و گرمسار و پايانه صادراتي صنعت و معدن درشهرستان سمنان با اعتبار اوليه چهار مييارد ريال ايجاد مي‌شود.

وي ايجاد پايانه‌هاي صادراتي را طبق پتانسيلهاي موجود در شهرستان‌ها عنوان كرد و گفت: تسهيلات بسيار مفيدي در اختيار بخش خصوصي قرار داده مي‌شود تا پايانه را ايجاد كنند.


نوشته شده در تاريخ شنبه هفتم آبان ۱۳۸۴ توسط حمید کیفری
 
 

ليگ برتر فوتسال بانوان بعد از ماه مبارك رمضان با شركت 7 تيم آغاز خواهد شد.

اين مسابقات به صورت دوره اي و رفت و برگشت خواهد بود. تيمهاي حاضر در ليگ امسال عبارتند از:

1ـ پيكان تهران

2ـ پگاه گيلان

3ـ راه آهن تهران

4ـ شهرداري ديهيم اهواز

5ـ پيام آوران نوشهر

6ـ تجارتخانه جنوب هرمزگان

پارس بتون گرمسار


نوشته شده در تاريخ شنبه هفتم آبان ۱۳۸۴ توسط حمید کیفری
برداشت انار از دو هزار و ‪ ۲۰‬هكتار باغات استان سمنان در چند روز اخير آغاز شد.

معاون فني اجرايي سازمان جهاد كشاورزي استان سمنان روز پنجشنبه به خبرنگار ايرنا گفت: پيش بيني مي‌شود امسال ‪ ۲۸‬هزار تن محصول انار از اين باغات برداشت شود.

"احسان عباسپور" با بيان اينكه از هر هكتار باغ انار در اين استان ‪۱۴‬ تن محصول برداشت مي‌شود، افزود: ‪ ۱۶۰‬هكتار باغ غيربارور انار نيز در اين استان وجود دارد و تا پايان برنامه چهارم ‪ ۴۰۰‬هكتار به سطح باغات انار استان سمنان افزوده مي‌شود.

وي با اشاره به صدور ‪ ۲۶۰‬تن انار توليدي اين استان در سال گذشته به خارج از كشور گفت: امسال حدود ‪ ۵۰۰‬تن انار از استان به كشورهاي آلمان، حوزه خليج فارس و آسياي ميانه صادر مي‌شود.

وي توان صادرات انار از اين استان به خارج از كشور را بين پنج تا شش هزار تن اعلام كرد.

معاون فني اجرايي سازمان جهادكشاورزي استان سمنان گفت: بيشترين توليد انار در استان سمنان با ‪ ۱۹‬هزار تن به شهرستان گرمسار اختصاص دارد.نوشته شده در تاريخ شنبه هفتم آبان ۱۳۸۴ توسط حمید کیفری
رييس مركز آموزش استثنايي گرمسار از ايجاد اولين كتابخانه تخصصي روان- شناسي و علوم تربيتي استان سمنان در اين شهرستان خبر داد.

"مسعود قندالي" روز چهارشنبه به خبرنگار ايرنا گفت: اين كتابخانه با يك هزار و ‪ ۵۰۰‬عنوان كتاب در زمينه‌هاي روانشناسي، علوم تربيتي، مجموعه مقالات، توانبخشي كودكان استثنايي، اختلالات كودكان، كتابها و اسباب بازيهاي كودكان و نيز سايت رايانه‌اي فعاليت خود را آغاز كرده است.

وي اظهارداشت: اين كتابخانه با ‪ ۴۰‬ميليون ريال كمكهاي يك فرد خير و نيز مشاركت مردمي با زيربناي ‪ ۱۰۰‬مترمربع ايجاد شده است.

اين كتابخانه با هدف ارتقاي سطح علمي دانشجويان و استادان و ديگر افراد جامعه ايجاد شده است.

مركز آموزش استثنايي زكرياي رازي گرمسار ‪ ۱۰۰‬نفر دانش‌آموز نابينا، ناشنوا، كم توان ذهني و جسمي حركتي را تحت پوشش دارد.


نوشته شده در تاريخ شنبه هفتم آبان ۱۳۸۴ توسط حمید کیفری
همزمان با دهه آخر ماه مبارك رمضان نمايشگاه كتاب و نرم‌افزارهاي علوم قرآني روز چهارشنبه در گرمسار گشايش يافت.

در اين نمايشگاه كه به مدت ‪ ۱۰‬روز برپاست پنج ناشر كشوري يك هزارو ‪۵۰۰‬ عنوان كتاب و ‪ ۱۶۰‬عنوان نرم‌افزار علوم قرآني را عرضه كرده‌اند.

اين نمايشگاه به همت انجمن قرآن و نهج‌البلاغه و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي گرمسار در هفت غرفه داير شده است.

كتابهاي ارايه شده در اين نمايشگاه با تخفيف ‪ ۱۰‬تا ‪ ۳۰‬درصد به علاقه- مندان عرضه مي‌شود.

اين نمايشگاه همه روزه از ساعت هشت صبح براي بازديد عموم مردم دائر است..: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
فال حافظقالب وبلاگقالب وبلاگگالری عکسفاگالری عکس آلامتو